ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8134251
*
nr 813 4251
Spegel
Empire-stil, 1800-tal, höjd: 185
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 mars 2013
kl 20:31:08
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/3 20:30:59
1
2.000 kr
10/3 19:43:12
2
2.000 kr
10/3 19:53:03
2
2.200 kr
10/3 20:06:12
3
Vinnande bud
11/3 09:37:47
1
2.600 kr
11/3 19:50:00
2
3.000 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58
-
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45
*
Spegel
nr 813 4251
Spegel
Empire-stil, 1800-tal, höjd: 185
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 mars 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/3 20:30:59 | 1 | 2.000 kr |
10/3 19:43:12 | 2 | 2.000 kr |
10/3 19:53:03 | 2 | 2.200 kr |
10/3 20:06:12 | 3 | Vinnande bud |
11/3 09:37:47 | 1 | 2.600 kr |
11/3 19:50:00 | 2 | 3.000 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
-
9165 Spegel
Gustaviansk stil, 60x28 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:23 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:58 -
9088 Spegellampett
"Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgy..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:45